Bizi Arayın

+90 535 698 58 89

E-Mail Atın

bilgi@guvenvinc.net

Gaziantep Vinç Çeşitleri Nelerdir

Vinç Çeşitleri Nelerdir ?

1.Kule vinç: İsminden da anlaşılabildiği gibi kule şeklinde olan Gaziantep vinçlerdir. Bu tip Gaziantep vinçler ekseriyetle liman ve inşaat şantiyelerinde konteyner gibi ağır yüklerin taşınmasında kullanılır. Kule Gaziantep vinçlerde operatör, vinç ortasında bulunan cam bölmeden vinci yönetir.

2.Pergel vinç: Pergel şekline benzeyen, kendi ayağı veya sağlam bir beton kolon üzerine kurulabilen ve 360 derece dönebilen bir vinçtir. Bu tip vinçlerin dönme açıları ayarlanabilir. Gaziantep Vinç üzerinde bulunan operatör odasından ihtiyaç duyulan manevralar gerçekleştirir.

3.Sepetli vinç: Sepet vinçlerde, vincin ucunda sepet şeklinde bir platform bulunur. Merdivenle ulaşılamayan yerlerde kullanılmaktadır. Bu yüzden itfaiyeciler ve enerji nakil hattı personellerinin en çok yararlandığı iş makineleridir. Sokak lambaları veya enerji mesajım hatlarının bakım onarım işlerinde kullanılan vinçler sepetli vinçlere örnek teşkil eder.

4.Gezgin vinç: Gemi makine daireleri, elektrik santralleri gibi yerlerde kullanılan, iki tarafında ray bulunan, belirli bir alanda hareket yeteneği olan, özel imalat vinçlerdir.

5.Tek Ray vinç: Tek bir hat üzerinde hareket eden, belirli kapasitede yük kaldırabilen bir iş makinesidir.

Yukarıda saydığımız yaygın kullanılan vinç modellerinden başka zincirli, halatlı, mobil, paletli olmak üzere bir hayli vinç çeşidi bulunmaktadır. Vinçlerin kullanım emeline, imal ediliş şekline ve kullanım yerine göre isimleri farklılık gösterir. Bütün vinçlerin genel emeli yükleri taşımaktır.

Vinçlerin çalışma prensipleri

Vinçler; insan gücü, elektrik enerjisi veya sıvı yakıt ile çalışır. Motor gücünün dişli çark sistemi yardımıyla mevcut halatın yukarıya veya aşağıya hareketi vinçlerin çalışma prensibini oluşturur. Motordan alınan ilk hareket, dişli çark sitemine şaft yardımıyla aktarılır. Dişli çark sisteminde oluşan güçle makara sistemi hareket ettirilir. Makara üzerinde çelik halat ve halatın ucunda da kanca bulunur.

Çelik halat ucunda bulunan kanca sistemi ise çoğunlukla çelik dökümden ele geçirilir. Vinçlerin üzerinde maksimum taşıyabilecekleri yük kapasitesi yazılıdır. İş güvenliği açısından bir hususu anımsatmakta yarar görüyoruz. Vinçlerin taşıma kapasitesinden daha fazla yük yüklenerek netlikle çalıştırılmamalıdır. Bu vaziyet son derece tehlikelidir vebu nedenle oluşabilecek iş kazaları insan hayatını tehdit eder niteliktedir.

Gaziantep Vinçlerin periyodik bakımları

Vinçlerin periyodik bakımları; kullanım vaziyetine göre, saatlik, aylık ve senelik olarak çeşitlilik gösterir. Her kullanım öncesi ve sonrasında ihtiyaç duyulan güvenlik önlemleri alınmalı ve halatlar kontrol edilmelidir. Dişli çark sistemi olan Gaziantep vinç şanzımanının yağı ve operatör kontrol birimindeki ikaz ikaz ışıklarının çalışıp çalışmadığı yakından izlemelidir. Vinçlerin bakımları netlikle teknik personel ve makine mühendisleri tarafından yapılmalıdır.

Gaziantep Vinçlerde iş sıhhati ve güvenliği

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi, Gaziantep vinç kullanımında iş sıhhatine ve güvenliğine en yüksek oranda önem verilmesi gerekir. Gaziantep Vinçler ağır iş makinesi kategorisinde bulunur.Bu Gaziantep vinçlerin kullanımından önce ve kullanım sırasında ihtiyaç duyulan önlem ve tedbirlerin alınması son derece ehemmiyetlidir. Periyodik bakımı yapılmayan Gaziantep vinçler hiçbir zaman kullanılmamalıdır. Uygun yük için uygun halat ve kullanım alanına göre uygun Gaziantep vinç kullanımı, iş sıhhati ve güvenliği açısından ehemmiyet arz eden diğer hususlardandır.

Yorumlar (2 Adet)

Muhammed Tuna

Ellerinize Sağlık Çok Güzel Bir Yazı Olmuş Başarılarınızın Devamını Dilerim.

Aysu Tan

Sizinle Çalışmaktan Çok Memnunuz Teşekkür Ederiz Her Konuda Bilgilendirdiğiniz İçin

Sende Yorum Yapmak İster Misin?

Bizimle İletişime Hemen Geçmek İster Misiniz?